Komplett tv-tablå för Friidrotts-EM i Göteborg

Här följer en komplett tv-tablå för all olika grenar under Friidrots-EM i Göteborg. Missa inte någon av de svenskar som är med och tävlar under denna sport gala.
SVT sänder i båda kanalerna SVT1 och SVT2. Se även till att heja på Carolina Klüft som stöter kula idag vid 17.30

  • Måndag 7/8
    • 10:05 Kula M Kval A, B
    • 10:10 Sjukamp, 100 m häck K Sjukamp
    • 10:20 Slägga K Kval A
    • 10:35 100 m M Försök
    • 11:40 400 m häck K Försök
    • 11:50 Slägga K Kval B
    • 12:15 400 m M Försök
    • 17:30 Sjukamp, Kula K Sjukamp A, B
    • 17:45 Höjd M Kval A, B
    • 17:50 800 m K Försök
    • 18:10 Spjut M Kval A
    • 18:35 100 m M Mellanheat
    • 18:45 Kula M Final
    • 19:10 1 500 m M Semifinal
    • 19:30 Spjut M Kval B
    • 19:40 Sjukamp, 200 m K Sjukamp
    • 19:45 Längd M Kval A, B
    • 20:10 10 000 m K Final
  • Tisdag 8/8
    • 10:05 Tresteg K Kval A, B
    • 10:10 Diskus K Kval A
    • 10:20 400 m K Försök
    • 11:00 400 m häck M Försök
    • 11:25 Diskus K Kval B
    • 11:35 Sjukamp, Längd K Sjukamp A, B
    • 11:50 100 m K Försök
    • 17:05 Sjukamp, Spjut K Sjukamp
    • 17:15 20 km gång M Final, start
    • 17:20 100 m K Mellanheat
    • 17:25 Längd M Final
    • 17:45 800 m K Semifinal
    • 18:10 100 m M Semifinal
    • 18:30 20 km gång M Final, målgång
    • 18:45 Höjd K Kval A, B
    • 18:50 400 m M Semifinal
    • 19:15 400 m häck K Semifinal
    • 19:30 Slägga K Final
    • 19:40 100 m M Final
    • 19:55 Sjukamp, 800 m K Sjukamp
    • 20:20 10 000 m M Final
  • Onsdag 9/8
    • 10:05 Slägga M Kval A
    • 10:10 5 000 m K Semifinal
    • 10:35 Stav K Kval A, B
    • 11:10 200 m M Försök
    • 11:40 Slägga M Kval B
    • 11:50 800 m rullstol K Semifinal
    • 12:15 3 000 m hinder M Semifinal
    • 17:15 20 km gång K Final, start
    • 17:40 400 m häck M Semifinal
    • 17:45 Tresteg K Final
    • 18:10 Höjd M Final
    • 18:15 100 m K Semifinal
    • 18:40 20 km gång K Final, målgång
    • 19:05 400 m K Semifinal
    • 19:10 Spjut M Final
    • 19:20 1 500 m M Final
    • 19:35 200 m M Mellanheat
    • 20:10 400 m häck K Final
    • 20:25 100 m K Final
    • 20:45 400 m M Final
  • Torsdag 10/8
    • 09:40 50 km gång M Final, start
    • 10:05 3 000 m hinder K Semifinal
    • 10:10 Stav M Kval A, B
    • 10:30 Diskus M Kval A
    • 10:45 100 m häck K Försök
    • 11:25 Tiokamp, 100 m M Tiokamp
    • 11:55 800 m M Försök
    • 12:00 Diskus M Kval B
    • 12:20 Tiokamp, Längd M Tiokamp A, B
    • 12:30 200 m K Försök
    • 13:10 50 km gång M Final, målgång
    • 16:20 Tiokamp, Kula M Tiokamp A, B
    • 17:00 1 500 m rullstol M Semifinal
    • 17:20 800 m rullstol K Final
    • 17:35 Tiokamp, Höjd M Tiokamp A, B
    • 17:40 5 000 m M Semifinal
    • 18:25 200 m K Mellanheat
    • 18:50 400 m K Final
    • 19:15 200 m M Semifinal
    • 19:20 Tresteg M Kval A, B
    • 19:30 Diskus K Final
    • 19:40 400 m häck M Final
    • 20:05 800 m K Final
    • 20:20 Tiokamp, 400 m M Tiokamp
    • 20:45 200 m M Final
  • Fredag 11/8
    • 10:05 Tiokamp, 110 m häck M Tiokamp
    • 10:10 Kula K Kval A, B
    • 10:45 1 500 m K Semifinal
    • 10:55 Tiokamp, Diskus M Tiokamp A
    • 11:25 110 m häck M Försök
    • 11:55 Tiokamp, Diskus M Tiokamp B
    • 15:00 Tiokamp, Stav M Tiokamp A, B
    • 17:00 Tiokamp, Spjut M Tiokamp A
    • 17:40 Längd K Kval A, B
    • 17:45 1 500 m rullstol M Final
    • 18:00 Tiokamp, Spjut M Tiokamp B
    • 18:10 100 m häck K Semifinal
    • 18:30 Höjd K Final
    • 18:45 200 m K Semifinal
    • 19:05 800 m M Semifinal
    • 19:25 3 000 m hinder M Final
    • 19:30 Slägga M Final
    • 19:50 100 m häck K Final
    • 20:15 Tiokamp, 1 500 m M Tiokamp
    • 20:45 200 m K Final
  • Lördag 12/8
    • 12:10 Maraton K Final, start
    • 13:00 Spjut K Kval A
    • 13:35 Kula K Final
    • 14:30 Maraton K Final, målgång
    • 14:35 Spjut K Kval B
    • 15:00 Stav K Final
    • 15:05 4 x 400 m stafett K Semifinal
    • 15:30 4 x 400 m stafett M Semifinal
    • 15:50 Tresteg M Final
    • 15:55 110 m häck M Semifinal
    • 16:15 3 000 m hinder K Final
    • 16:30 Diskus M Final
    • 16:35 4 x 100 m stafett K Semifinal
    • 16:55 4 x 100 m stafett M Semifinal
    • 17:15 5 000 m K Final
    • 17:40 110 m häck M Final
  • Söndag 13/8
    • 12:10 Maraton M Final, start
    • 13:45 Stav M Final
    • 14:20 Maraton M Final, målgång
    • 14:35 Spjut K Final
    • 14:50 4 x 100 m stafett K Final
    • 15:10 800 m M Final
    • 15:15 Längd K Final
    • 15:35 4 x 100 m stafett M Final
    • 15:55 1 500 m K Final
    • 16:15 4 x 400 m stafett K Final
    • 16:40 5 000 m M Final
    • 17:10 4 x 400 m stafett M Final

Kommentera